Jeśli zamierzamy zainwestować w kotły miałowe, kupmy te nowej generacji z automatycznym podajnikiem, których sprawność cieplna dochodzi do 85 proc. Nie zapomnijmy o przestronnej i wentylowanej kotłowni.
Dla osób, które zwracają uwagę przede wszystkim na cenę kotła i koszty eksploatacji systemu, korzystnym rozwiązaniem będzie kocioł na paliwo stałe, np. na miał, który jest jednym z najtańszych materiałów opałowych w naszym kraju (ok. 300 zł tona). Miał może też służyć jako paliwo rezerwowe do kotłów opalanych węglem i koksem lub jeden z wielu materiałów opałowych w przypadku pieców uniwersalnych (fluidyzacyjnych).
Co decyduje o wyborze kotła miałowego? Przede wszystkim cena. Urządzenia te należą do relatywnie tańszych. Równie tanie jest paliwo. Lecz w tym przypadku niska cena oznacza przeważnie niską jakość, a konkretnie niską kaloryczność surowca. W praktyce trzeba więc spalić więcej miału, żeby uzyskać pożądany poziom ciepła. Ponadto w miale mogą występować liczne zanieczyszczenia, które obniżają poziom energii, jaką może dostarczyć paliwo w trakcie jego spalania.
Kolejną wadą jest duża ilość popiołu i spore pylenie. Miał jest bardzo sypki i zostawia osad zarówno w miejscu składowania, jak i w piecu. Trzeba więc go (oraz wymiennik i ewentualny podajnik) regularnie czyścić, gdyż w przeciwnym razie wyraźnie obniży się jego sprawność cieplna. Istotna jest też wentylacja w kotłowni, gdyż w przeciwnym razie może dojść do zaczadzenia.
Tradycyjne kotły miałowe wymagają stałej obsługi, czyli dokładania kolejnej porcji materiału do paleniska. Pewnym rozwiązaniem tej niedogodności jest kupno pieca z automatycznym podajnikiem. To wydłuży czas przerwy między kolejnymi wizytami w kotłowni. Nowsze urządzenia są też dużo sprawniejsze (efektywność 85 proc.).
Z analizy wynika, że kotły miałowe raczej nie są najlepszym rozwiązaniem, gdy liczy się komfort użytkowania. Można nimi opalać pomieszczenia gospodarcze, garaż, gdzie efektywność cieplna i czystość nie są tak istotne jak w budynkach mieszkalnych. Ewentualnie zaopatrzmy się w kocioł, który jest przystosowany do spalania wielu rodzajów paliw stałych.
Kotły grzewcze od 1 do 8 z 8 w kategorii Kotły miałowe
Kotły CO od 1 do 8 z 8 w kategorii Kotły miałowe